تبرج

radan.jpg

آقا واقعاً دست و پنجه اين سردار رادان درد نکنه. حق معلمی به گردنمون داره به خاطر همين يه کلمه‌ای که يادمون داد. «تبرّج» به شدْ و ضمْ حرف ر به معنای «خودنمايی» است و چون اين روزها استفاده از واژه عربی بيشتر مرسوم هست فلهذا ارجح است که از «تبرّج» به جای واژه مهجور و ناصواب «خودنمايی» استفاده شود. بيت: تبرّج بخر، جايزه ببر!علی ای حال فرهنگ‌سازی با اين واژه و ترويج آن (ترويج واژه نه خودش) يک جورهايی مبارزه با فساد شمرده می‌شود. از اين رو زين پس از اين واژه‌ها بيشتر خواهيم شنيد:
تبرّج‌گاه: بر وزن تفرّج‌گاه به مکان‌هايی گفته می‌شود که در آن تبرّج می‌کنند. از اين جمله می‌توان به ميادين ونک، محسنی، تجريش و رکناباد اشاره کرد.
مبارجه: بر وزن مکاتبه. يعنی يکديگر را برجه برجه کردن. يک جورهايی يعنی برجک يکديگر را مورد عنايت قرار دادن.
بروجگاه: بر وزن فرودگاه. به مکان‌هايی گفته می‌شود که موجب بروج می‌شوند. از اين جمله می‌توان به کله پاچه اشاره کرد. درباره پاچه بايد گفت که می‌تواند درون پاچه‌افزار (پوتين) باشد به شرطها و شروطها که پاچه‌دان (شلوار) درون پاچه‌افزار نباشد.
متبرّج: بر وزن متبرک. به تبرّج‌گر گفته می‌شود توضيح هم ندارد.
بروجک: بر وزن وروجک. بچه متبرّج. متبرّجی که در عنفوان جوانی باشد.
بُرج: آخرش معروف است. در «آخر برج» حق مردم را کف دستشان می‌گذراند.
دائرة البروج: به گفته ويکی‌پديا  «هي الدائرة الكبرى التي يقع فيها مستوى مدار الأرض حول الشمس و يقطع الكرة السماوية التي كان يعتقد أنها لا نهائية في الكبر». ترجمه: هی با تو هستم که مثل مار کبرا چنبره (دايره) زدی. وقتی روی زمين و حول و حوش خورشيد مديريت می‌کنيم، چون کره‌ای در آسمان قطعه قطعه می‌شوی. آنگاه که معتقد به چيزی نيستی جز به کبر و غرور بی‌انتهايت.

/ 31 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام ُ حالب بود

ايمان

رادان بر وزن باران : يعنی اينکه اين آقا هميشه ملت شريف ايران مورد عنايت خودش قرار ميده !

علی

گلم حتما سر بزن

هانا

سلام سايت با حالی داری مرسيييييييييييييييييييييييييييی

ميثم (سوته دلان)

سلام گفتی که تو را شوم مدار اندیشه دل خوش کن و بر صبر گمار اندیشه کو صبر و چه دل، کنچه دلش می‌خوانند یک قطره‌ی خون است و هزار اندیشه قلم بر دست گرفتم ٬ خواستم بنگارم ٬ نگاشتم از صبر ٬ و نشسته‌ام در انتظارت ٬ پس تو ای بهترین بیا و به این انتظار پایان ده ...........................٬

کامبيز

سلام.وبلاگ قشنگی دارید.آپم بیا

الهه شرفی

سلام دوست عزیز تنها منجی بروز شد منتظر حضور شما هستیم

Reza

آقای رییس دولت نهم، من حلالت نمی‌کنم. چون سران فاسد عربی، تمامیت ارضی سرزمین عزیزم را پیش رویت به چند لبخند و کرشمه حراج زدند و سکوت کردی. اما بدتر ماجرا اینجاست که امروز از آن دفاع هم می‌کنی.