روایت الشرق الاوسط از ماجرای استعفای لاریجانی

روزنامه الشرق الاوسط در شماره روز یکشنبه خود در مطلبی با عنوان "ایران : استعفای چهره نرم پرونده هسته ای" نوشت:"در شرایط بسیار حساس و یک ماه مانده بهارائه گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره میزان همکاری تهران و آژانس ، علیلاریجانی از سمت خود به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران استعفاداد."
سعید جلیلی جایگزین لاریجانی خواهد شد که به نزدیکی مواضع به احمدینژاد مشهور است.این روزنامه می افزاید: به نظر می رسد استعفای لاریجانی برمذاکرات هسته ای ایران در این دوره زمانی تاثیر خواهد داشت.با این حال ، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان که روزنامهالشرق الاوسط از لندن با وی با عنوان مشاور آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب گفت و گومی کرد اظهار داشت:" هیچ چیز بر گفت و گو های هسته ای ما تاثیر گذار نخواهد بود. استراتژی هسته ای ما تاثیر پذیر نخواهد بود. امکان توقف غنی سازی به هیچ عنوان وجودندارد . این خط قرمز ماست. غنی سازی را حتی برای یک ساعت هم متوقف نمیکنیم.الشرق الاوسط اضافه می کند:" علی لاریجانی از تابستان 2005 میلادی واز زمان انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری ایران با برعهده گرفتنمسئولیت دبیری شورای عالی امنیت ملی ، پرونده هسته ای ایران را رهبریکرد."همچنین استعفای لاریجانی در حالی صورت می گیرد که قرار است خاویرسولانا مسئول سیاستگذاری اتحادیه اروپا در اواخر ماه نوامبر گزارشی را درباره روندمذاکرات خود با طرف ایرانی به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائهکند.کشورهای پنج به علاوه یک متشکل از اعضای دائم شورای امنیت و آلمان پساز استماع گزارش سولانا و محمد البرادعی مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی دربارهاینکه آیا باید تحریم های ایران را افزایش داد یا خیر تصمیم خواهندگرفت.لاریجانی خود کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران بود و دررقابت فشرده ای با محمود احمدی نژاد مشارکت کرد.به ادعای الشرق الاوسط ، ازنخستین رویارویی های لاریجانی و احمدی نژاد می توان به زمانی اشاره کرد که احمدینژاد از لاریجانی خواست تا نتایج دور اول مذاکرات با سولانا را تسلیم وی کند امالاریجانی گزارشی از این مذاکرات را به رهبری ارائه داد.همچنین پس از آنکهاختیارات لاریجانی توسط رهبری افزایش یافت و وی مامور شد تا با طرف های سعودیدرباره موضوع لبنان وعراق و فلسطین گفت و گو کند و مذاکراتی را با مقامات ارشد عراقنیز داشت این موضوع با اعتراض احمدی نژاد روبه رو شد.در این میان دعوت نکردن احمدی نژاد از لاریجانی برای حضور در دیداربا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که هفته گذشته به تهران سفر کرده بود نیزدوباره به موضوع اختلاف این دو تبدیل شد.به نوشته روزنامه الشرق الاوسطچهارشنبه شب در نشست فوق العاده شورای عالی امنیت ملی درگیری لفظی شدیدی میانلاریجانی و احمدی نژاد صورت گرفت و لاریجانی از سوی احمدی نژاد به فعالیت ضد کابینهو دولت متهم شد.پس از این درگیری لفظی لاریجانی نشست شورای عالی امنیت ملیرا ترک کرد و به دفتر رهبری رفت و پس از گفت و گوهایی که دو ساعت به طول انجامیداستعفای خود را تسلیم رهبری کرد. رهبری نیز استعفای وی را به رئیس جمهوری ارائهکرد.روزنامه الشرق الاوسط همچنین به نقل از یک مقام مسئول ایرانی که خواستنامش فاش شود نوشت:" استعفای لاریجانی خبر بدی بود واین اتفاق نشان داد که میزاناختلاف نظرات میان لاریجانی و احمدی نژاد به سطح غیر قابل تحملی رسیدهبود."این روزنامه ادامه داد: تلویزیون رسمی ایران نیز خبر استعفای لاریجانیرا به عنوان خبر درجه 3 منتشر کرد و این امر نشان داد که دولت به دنبال کم اهمیتنشان دادن این اتفاق است.
از طرف دیگر شنیدن این خبر هم جالب است که
احمدی نژاد در سخنانی بعد از سفر پوتین گفت که رئیس جمهوری روسیه طرح هسته ای را تسلیم مقامات ایران  نکرده است اما لاریجانی پس از دیدار پوتین با رهبری ایران به خبرنگاران گفته بود که رئیس جمهوری روسیه طرح هسته ای را تسلیم تهران کرده است که همین موضوع باعث بروز درگیری لفظی بین وی و احمدی نژاد شده است.
منبع:خودم و عصر ایران

.jpg

نتیجه اخلاقی :
مدام تو سر و کله خودمون زدیم که بابا "خلیج همیشه فارس" اما حواسمون نبود که مراقب باشیم در تهران از سهم۵۰ درصدی کشورمان از دریای خزر نگذرند. چشممان روشن.
با این کار جنایت دیگری از روسیه بر سرنوشت ملت ایران رقم خورد

/ 15 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عليرضا سمر

شوخی شوخی با لاريجانی هم شوخی! نکن بابا! ميبرنت تو هم خليج فارس ولت ميکنن ميگن تا خزر شنا کن ولی دور از شوخی تحليل جالبی بود٬ تا حالا به اين ور قضيه فکر نکرده بودم

يه آدم كور!

1ـ امید یعنی چه؟ ۲ـ انتقام یعنی چه؟ ۳ـ غرور یعنی چه؟ ۴ـ معجزه یعنی چه؟ *** من آپ کردم... منتظرت هستم... میای دیگه؟

ملاصدرا

سلام خوبی من را به ياد بياور که من در خاطرات دور تو جای دارم من را به خاطر بياور : داستان منو معشوق مرا پايان نيست آنچه آغاز ندارد نپذيرد انجام دوست قديم تو که از يادش بردی ملاصدرا(مردی در تبعید ابدی)

اسی مرام

سلام داداشی.... منم مثه خودت با معرفتم.... پيش منم بيا رفيق

محمد

سلام عرض می کنم مهشید خانم من وبلاگ شما رو با آدرس مشاهده کردم و امیدوارم که همواره بیش از پیش در کار بروز رسانی وبلاگتون موفق باشید. البته بنده هم به تازه گی وبلاگی تحت عنوان اس ام اس های انگلیسی راه اندازی کرده ام. سعی دارم که فرهنگ ارسال اس ام اس های انگلیسی رو بیشتر در بین هموطنام گسترش بدم. بنده دوست دارم که هر کی به زبان علاقه مند هست به هر نحوی بتونه بیشتر در مورد این زبان بدونه/یادبگیره. برای همین منظور سعی می کنم که زود به زود آپدیت کنم و ترجمه فارسی برخی از لغات رو هم در انتهای هر اس ام اس بنویسم. اگه سوالی هم در مورد زبان انگلیسی داشتین خوشحال میشم بشنوم و شاید بتونم کمکتون کنم. شماره تلفن بنده هم اینه: 0913-129-8059 اگه وقت استفاده از اینترنت رو نداشتین می تونید اس ام اس بزنید. من سعی می کنم جوابتون رو تو وبلاگم بزارم. راستی در صورتی که مایل به تبادل لینک هستین امر به ابلاغ بفرمایید که با چه اسمی بنده به شما لینک بدم. به امید دیدار Take care, محمد Http://englishsms.blogfa.com

محمد

شرمنده ظاهرا پيام اشتباهی در وبلاگ شما درج شد!!!!!

*(`'·.¸(`'·.¸* گروه ایرانشناسی*¸.· '´) ¸.·'´)*

گروه ايرانشناسي پرشين بلاگ از وبلاگ نويسان فعال و علاقمند دعوت به همکاري مينمايد. تيم ايران شناسي پرشين بلاگ ازتمام کاربران فارسي زبان دنياي مجازي دعوت به همکاري مينمايد تا اطلاعات مربوط به استانهاي مختلف ايران و شهرهاي دور و نزديک را در اين مجموعه با کمک هم گردآوري کنيم. ما ميتوانيم . . . www.iranset.persianblog.ir

yashar ahadi

salam;matlabe jalebi bud;estefade kardam.