اوضاع جوی برای دولت نامساعد است

اين روزها شنيدن خبر تعطيلي مدارس دانشگاه ها و ادارات دولتي يك امر طبيعي و عادي براي مردم هر شهر شده است. تعطيلي هايي كه در برخي از نقاط كشور مثل تهران بسيار براي دانش آموزان و دانشجوياني كه در فصل امتحان به سر مي‌بردند، خوشايند بود.

قضيه تعطيلي ها از جايي شكل گرفت كه با بارش نخستين برف زمستاني گاز در بسياري از مناطق شمالي كشور قطع شد و مسئوليني كه فكر مي كردند بارش ها به زودي متوقف و قضيه به حالت عادي باز مي گردد،‌ دست به تعطيلي هاي مقطعي زدند. اما قضيه بسيار جدي تر بود. ابر و باد و مه و خورشيد و فلك دست به دست هم داده بودند تا قضيه را خيلي پيچيده تر از حد ممكن كنند تا حدي كه خود رئيس جمهور براي بررسي مشكلات مردم به شهرهاي شمالي سفر كند. اگرچه طبق آخرين اخبار هنوز گاز مناطق زيادي از شمال كشور قطع و در بسياري از نقاط ديگر با افت شديد فشار گاز مواجه هستيم،‌اما رئيس جمهور محترم در مصاحبه اي تلويزيوني اين قول را به مردم شريف مناطق شمالي دادند كه تا روز سه شنبه به محض مساعد شدن اوضاع جوي، ‌مشكلات افت فشار گاز نيز برطرف خواهد شد و همه مردم مجددا مي توانند از نعمت گاز برخوردار باشند. البته رئيس جمهور علت قطعي گاز را نيز اعلام كرد: سردی هوا ومشکل فنی.

در اين بين جالب است بدانيد كه نيروگاه هاي كشور نيز به علت قطعي گاز مجبور به استفاده از سوخت هاي جايگزين براي توليد برق شده اند و با توجه به مسدود بودن برخي از راه‌هاي مواصلاتي كشور امكان ارسال سوخت به اين نيروگاه ها وجود ندارد. بنابراين نه تنها كمبود گاز معضلي براي مردم و دولت شده است بلكه توليد برق نيز در كشور با مشكل مواجه شده است و دولت با انتشار اطلاعيه در رسانه هاي مختلف عاجزانه از مردم درخواست مي كند تا در مصرف گاز و برق صرفه جويي كنند.

اما نكته‌اي كه بيشتر در اين بين به چشم مي خورد،‌ بي برنامگي و عدم پيش بيني دولت در رابطه با امور مبتلابه عمومي است که نمي دانسته در برابر سرماي شديد و افت فشار گاز چه بايد کرد.
کودکان در بابل و آمل خانه هايشان سرد و به عبارت بهتر يخ است و غذاي گرم ندارند. اين فقط يک نمونه کوچک از اتفاقاتي است که در اين هفته در کشورمان گذشت.فرض کنيم در خانه ما چنين اتفاقي افتاده است. سرماي زير بيست درجه، اتاق هاي يخ زده و نيز بدون گاز و برق و گاه بدون آب.
مدتي پيش رئيس جمهور محترم فرموده بودند که زمين زير پاي مومنان نمي لرزد، البته شبيه همين سخن حکيمانه، را هم وقتي توفان سونامي در سواحل هند و اندونزي و... آمد عده يي مطرح کردند و گفتند که چون در آن سواحل گناه رواج داشت، توفان آمد. به نظر مي آيد که درباره سرما و يخبندان کسي تفسير ايدئولوژيک نبايد داشته باشد. اما طبيعي است که وقتي دولتي تقريباً همه افراد باتجربه و باسابقه مديريتي را حذف و عزل مي کند، در اين گونه مواقع غافلگير مي شود و راه به جايي نمي برد.کارنامه دولت با کارنامه مجلس هفتم در هم تنيده شده است. به قول رئيس مجلس، مجلس پشت دولت است و نه در مشت دولت. همين آزمون سرما و قطع گاز در مناطق سردسير شمال و غرب کشور آزمون مناسبي است تا مردم ما درجه توان اجرايي دولت و ميزان نظارت مجلس را ببينند. اگر مجلس، مجلسي پرسشگر و پيشاهنگ دولت بود و بر برنامه و اجراي دولت به درستي نظارت مي کرد، قطعاً شاهد وضعيت امروز نبوديم. شاهد دولتي که براي هر مشکلي در همان روزي که با مشکل مواجه مي شود برنامه ريزي مي کند؛ آن هم از نوع انقلابي آن؛ دولت لحظه و نه دولت برنامه و مجلسي دنباله رو و همسو که از پشت سر دولت حرکت مي کند و به قول معلم اخلاق دولت، مجلس هماهنگ با رئيس جمهور.بحران برف و سرماي طاقت فرساي يک هفته گذشته نشان روشني از دولتي بي تجربه و مجلسي ناکارآمد در نظارت بر کار دولتمردان بود. حوادث يک هفته اخير اين سوال را به ذهن متبادر مي سازد که راستي براي حوادث طبيعي از اين دست و مديريت بحران در مواردي مشابه در آينده مسوولان چه فکري کرده اند؟

/ 20 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی

تيريپت منو کشته

میلاد-اکبرتهرانی

ایا مایلی با وبلاگ : www.miladtehrani.persianblog.ir تبادل لینک کنی؟؟ لینک منو با عنوان"اینترنت رایگان-دانلود نرم افزار-نرم افزار موبایل و .."لینک کن بعد به من از طریق ایمیل: tmilad63@gmail.com ادرس وبلاگت +موضوع وبلاگتو بده تا در اسرع وقت لینک شوی ممنون بای www.miladtehrani.com

فرهاد

آقا دمت گرم و خدا شما با غيرت ها رو واسه ايران حفظ کنه

www.divar-divar.persianblog.ir

www.divar-divar.persianblog.ir

ahadi

salam;maalume saretan b dars mashgule k jadidan chizi naneveshteid;pas bi erfagh 20 ra mighirid. bye ta shanbe.