والنتاین ملی را دریابیم...

2ns6tdz.jpg 

این چند روز پر است از هیاهو و هیجان برای جشنی غربی به نام والنتاین. جشنی که اگرچه بسیاری از جوانان ایران زمین در آن شرکت می کنند اما شاید کمتر کسی از آنان بدانند که سرمنشا این جشن کجاست و چرا هرساله این جشن در نقاط مختلف جهان برگزار می شود. البته نباید فراموش کنیم که این جشن تنها چند سال است که در ایران رواج یافته است و با نام روز عشق گرامی داشته می شود.

روز والنتاین 14 فوریه روزی است که والنتیوس کشیش رومی به دستور کلودیوس دوم به دار آویخته شد. جریان از آنجا آغاز می شود که در سده سوم میلادی همزمان با آغاز شاهنشاهی ساسانی در ایران، کلودیوس دوم در روم به قدرت رسید. کلودیوس پادشاهی بود که اعتقادات عجیبی داشت. او معتقد بود سربازان برای بهتر جنگیدن نباید زن داشته باشند و هیچ یک از سپاهیان وی حق نداشتند که ازدواج کنند و چناچه هریک از آنان ازدواج می کرد باید به دار مجازات آویخته می شد. در این میان کشیشی به نام والنتیوس وجود داشت که مخفیانه عقد بین سربازان و دختران محبوبشان را جاری می کرد. پس از گذشت زمانی کلودیوس از این ماجرا با خبر می شود و دستور می دهد تا والنتیوس را به زندان بیاندازند. روزی در زندان دختر زندان بان برای پدرخود غذا می آورد و در آنجا والنتیوس این دختر را می بیند و عاشق او می شود. والنتیوس سرانجام پس از کش و قوس فراوان دختر زندانبان را از وی خواتسگاری می کند که این کار موجب خشم زندانبان می شود. زندان بان موضوع خواستگاری والنتیوس را به کلودیوس گزارش می دهد که این کار باعث خشم دوچندان کلودیوس می شود. چراکه والنتیوس یک کشیش کاتولیک بود و ازدواج برای کشیش های کاتولیک امری ممنوع است.

سرانجام والنتیوس به جرم عاشق شدن و جاری کردن عقد سربازان به دار مجازات آویخته شد و به عنوان اولین شهید راه عشق لقب گرفت.

البته نمی توان این واقعه تاریخی را برای بزرگداشت عشق نادیده گرفت، اما جالب تر این است که بدانید ایرانیان باستان بیست و سه قرن قبل از این واقعه روزی موسوم به عشق داشتند. جالب تر اینکه این روز دقیقا 3 روز پس از 14 فوریه(26بهمن) یعنی 29 بهمن ماه است. این روز با عنوان سپندارمذگان یا اسفندار مذگان نام دارد.

سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کردند.

در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی می نشاندند و به آنها هدیه می دادند و از آنها اطاعت می‌‌کردند. 

مردم ایران از جمله مردمان دنیا هستند، زندگیشان، با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است.

آنها به فراخورهای گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذراندند.

 این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، روش زندگی، خوی، فلسفه زندگی و روی هم رفته جهان بینی ایرانیان باستان است.

از آنجایی که ما با فرهنگ باستانی خود ناآشناییم شکوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده است.

شاید هنوز دیر نشده باشد که روز عشق را از 26 بهمن (Valentine) به 29 بهمن (سپندار مذگان ایرانیان باستان) برگردانیم....  

2ns6tdz.jpg

/ 16 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
۸ مارس

زنده باد برابری بین زن ومرد و رها شدن همه انسانها از مناسبات پوسیده. بیایید درهشت مارس، مهر انسانی خود را بر این روز بکوبیم این روز را به همه تبریک میگویم و آنرا به همه کسانی که برای یک زندگی انسانی تلاش میکنند و دوست میدارند و دوست داشته میشوند، بدون بخش بندی های کاذب ضد انسانی تقدیم می کنم. در ایران هم مانند سرتاسر دنیا که شادی و ابراز علاقه میکنند بیایید شادی و دوست داشتن خودمان را با صدای بلند فریاد بزنیم. به بهانه این روزچند ویدئو موزیک بسیار زیبا را به همه شما عزیزان که ازاین وبلاگ دیدن میکنید تقدیم میکنم

آرتميس

هستیم عکس این پستت هم خیلی خوشگله و همینطور قبلیش... اسپندارمذ به نظر من خوشگل تر هم هست... مبارکت باشه . . به رویا نوردی علاقه داری؟با رویاهات چه می کنی با ما همسفر شو... (راستی با تبادل لینک چطوری؟)

بيا..

امير

با امضای طومار به رای AFC بر علیه استقلال اعتراض کنید. به لینک زیر مراجعه کنید خواهش میکنم http://www.petitiononline.com/20070216/p etition.html

امید

سلام خوشحال مي شم يه سري به ما بزني www.enerzhi.com و در آن فعاليت داشته باشي اگر به دنبال يه محيط دوستانه مي گردي شک نکن که پيدا کردي ما همه منتظرتيم ما را چشم به راه نذار با تشکر

مهدی

سلام بهت تبریک میگم وبلاگ پرباری داری ممکنه برا منم لینک بذاری هوای آزاد

هيچ کس

سلام عزیز واقعا وبلاگ خوبی داری . خواستی یه سر هم به ما بزن . راستی با تبادل لینک چطوری ؟؟

ارشاد

جالب بود. دوستانی که مايلند از گالری عکس (يک) ديدن کنند به من يه سر بزنن.

علی

ما که تا حالا اينجوريشو نشنيده بوديم . تااونجا که ما خبر داريم داستانش فرق داره .بعدش هم در زمان سلسله ی ساسانی (اوايلش) يه بدبخت ديگه يی تو روم حکومت می کرده (آدم يه خورده اطلاعات داشته باشه بد نيستا ) . اين اوليش بود. دومين نظرم اينه که اين نوحه ای که گذاشتی به استيلت نمی خوره . کلاس نوحه رو مياری پايين .کسايی که هر غلطی می خوان می کنن لياقت ندارن به اين چيزا گوش بدن . موفق باشی