شوخی با مرگ

زندگی بال و پری دارد با وسعت مرگ. گاهی فکر میکنم فاصلۀ زندگی با مرگ چقدر است؟ این سوال تکراری رو خیلی ها پرسیدند اما تعداد کمی به این سوال واقعا فکر کردند. موسیقی دانی به اسم جری هانت از خودکشی خودش فیلمی تهیه کرده است که نشان می دهد چقدر زندگی و مرگ با هم آمیخته هستند. جری هانت در سال 1943 در تگزاس آمریکا متولد شد. او یکی از آهنگ سازان معاصر معروف آمریکا است که در آثار خودش از آلات موسیقی الکترونیک استفادۀ زیادی می کرده است. او در سال 1993  در برابر دوربین مبادرت به خودکشی می کند. او تا همین سال در زمینه موسیقی به فعالیت خود ادامه داد و به ظاهر از هیچ نوع بیماری روانی رنج نمی برد. در این فیلم او با آرامشی عجیب تنها به شرح فنی روشی می پردازد که او برای خودکشی انتخاب کرده است. صحبتهای او به نظر شوخی می رسد. او روش مردن خود را با خونسردی توضیح می دهد، انگار دارد مثلا دوچرخه سواری آموزش می دهد، و سپس واقعا می میرد! این دیگر شوخی نیست!
متن صحبتهای او در فیلم به زبان انگلیسی موجود است که من آن را مو به مو و با امانت داری کامل به فارسی برگرداندم و در این وبلاگ در اختیار شما قرار می دهم. به اعتقاد من تفکر در این متن می تواند فلسفۀ ما را نسبت به مرگ عمیقتر و واقعی تر کند. 

در این فیلم جری در کنار یک سیلندر گاز قهوه ای نشسته است.
دلیل اینکه من دارم این فیلم رو تهیه میکنم اینه که تصمیم گرفتن در مورد این روش برایم خیلی مشکل بود و بالاخره به این روش عالی رسیدم و فکر میکنم که اطلاعاتی که تا حالا درباره تصمیماتم کسب کردم میتونه به درد بقیه هم بخوره. به همین خاطر تصمیم گرفتم این فیلم رو تهیه کنم. در ضمن فکر میکنم اگه شما این روش خودکشی رو انتخاب کنید خیلی از سوالهای جنبی که به نظرتون بی اهمیت هستند خود به خود جواب داده میشوند. 
در حدود ده سال من در مورد اینکه چطور میشه خود را کشت تحقیق میکردم و بالاخره بر اساس اطلاعاتی که کسب کردم به این نتیجه رسیدم که تا حالا منو اکسید کربن بهترین و مؤثرترین روش بوده. حتی در اتفاقاتی که در کارخانه ها رخ میده یا در حوادث غیرعمدی کارآیی منواکسید کربن خیلی بالاست، البته کارآیی از نظر تولید مرگ. البته نباید فراموش کرد که در این مورد موانع و مشکلاتی هم وجود داره. فکر میکنم مشکلاتی که استفاده از منواکسید کربن میتونه برای آدم ایجاد کنه کافیه که به خیلی از افکار و هیجانهای بی معنی اجازه بده که ظاهر بشوند. در واقع میخوام بگم با وجود این مشکلات، استفاده از روش منواکسید کربن برای اونایی که تصور شفافی از قصد و نیت خودشون ندارند کار آسونی نیست. باید دقیقا بدونید که چه کار میخواهید بکنید.
اولین چیزی که تصمیم گرفتم به دست بیارم گاز منواکسید کربن بود که به روش صنعتی تا حدود 98 درصد خالص شده بود. به دلیل توجهی که از پارسال به این گاز داده میشده (این فیلم در سال 1993 پر شده) واضح است که به دست آوردن این گاز خیلی هم کار آسونی نیست. این انتخاب یعنی استفاده از یک گاز خالص میتونه جواب ساده ای به یک سوال پیچیده بده و این سوال اینه که چطور میتونم این کار رو با موفقیت انجام بدم؟
بذارید به یه سری چیزهایی اشاره کنم که فکر میکنم در انجام دادن این کار خیلی مهم هستند. منواکسید کربن از کارخانه های تولید کنندۀ گازهای صنعتی قابل تهیه است. اگه اونها گاز آرگون و نیتروژن و یه سری دیگه از گازها رو تولید میکنند به احتمال خیلی زیاد گاز منو اکسید کربن رو هم در اختیار دارند. اما گاز منو اکسید کربن واقعا لنگه نداره. این گاز خوشبختانه وقتی وارد بدن میشه برای هموگلوبین خون از گاز اکسیژن و دی اکسید کربن قابل تشخیص نیست. بنابراین به شدت با هموگلوبین ترکیب میشه. نه رنگ داره. نه بو داره. نه مزه داره و مخصوصا با حجم زیاد اصلا برای بدن قابل شناسایی نیست. خوب طبیعتا نتیجه این است که مراقبت های زیادی در مورد فروش این گاز وجود داره. پس برای خریدن این گاز باید این دو تا کار مهم رو انجام داد. اول اینکه باید حواستون به خطرات و مشکلاتی باشه که ممکنه متوجه فردی بشه که این گاز رو در اختیار شما قرار داده. مثلا من از قبل یک نامه رسمی و مهر و امضا شده نوشتم و همه افرادی رو که این گاز رو در اختیار من قرار دادند تبرئه کردم و هر نوع مسئولیتی رو از گردن اونها برداشتم. یکی از مشکلاتی که من در خریدن این گاز در ایالت تگزاس داشتم این بود که این گاز خطرناک شناخته میشه و اگه خریدار با این گاز به خودش صدمه بزنه قانون فروشنده رو مقصر میدونه. خوب دیگه بیشتر از این نمیخوام به این موضوع بپردازم چون فکر کنم اگه واقعا کسی قصد کشتن خودش رو داشته باشه حتما در مورد مسایل پیرامون این کار فکر کرده و دیگه دلیلی نداره که من در مورد این جور چیزها بخوام تو این فیلم که خیلی عمومی است بحث کنم.
قیمت این گاز 102 دلار بود البته با قیمتهای سال 1993. این گاز توی کپسولی با حجم 2200 ذخیره شده و باید در دمای زیر 125 درجه فارنهایت نگهداری بشه. قطعا باید این کپسول قفل بشه. البته من هیچ وقت این رو قفل نکردم چون اینجا اصولا کسی وجود نداره که تماسش با کپسول خطرناک باشه. به هر حال باید یک سری احتیاط هایی رو انجام بدید و یادتون باشه که این گاز فقط برای شما سمی نیست بلکه برای هر موجود زنده ای که با اکسیژن تنفس میکنه این گاز کشنده است. راستش من خود کپسول رو امانت گرفتم و یک مبلغی رو گرو گذاشتم. به فروشنده گفتم که این گاز رو برای کاری میخوام که معمولا در اون کار از منو اکسید کربن استفاده میشه. منو اکسید کربن کاربردهای زیادی در پزشکی و متالورژی داره. این یک گاز صنعتی استاندارد است. البته هر کسی که تولید کنندۀ گاز است این گاز را در اختیار نداره ولی به هر حال این یک گاز استاندارد است.

در این بخش از فیلم جری سرپوش بالای کپسول را باز میکند تا بتواند شیر گاز را آزاد کند. او لوله پلاستیکی شفافی را در دست میگیرد و با خونسردی به توضیح آن می پردازد.

میخواستم بدونید که این چقدر ساده است. اصلا لازم نیست که وسایل پیچیده ای مثل تنظیم کنندۀ فشار و از این جور چیزها تهیه کنید. فقط میخواستم کاری که انجام دادم رو بهتون نشون بدم و توجه شما رو به تعدادی از سوالهای خیلی مهم جلب کنم. سوالهایی که وقتی در مورد خودکشی مصمم میشوید به سراغ آدم می آیند. توجه کنید که من به جای استفاده از انواع اتصالهای استاندارد، تنها کاری که کردم باز کردن سرپوش کپسول گاز بود. من فقط یک بست پلاستیکی استاندارد که میشه از هر مغازۀ ابزارفروشی تهیه کرد رو روی لولۀ گاز کپسول قرار دادم. بعد این لولۀ پلاستیکی رو به این بست متصل میکنم که این لوله رو هم میشه از ابزارفروشی ها خرید. یه جور لولۀ پلاستیکی هم توی فروشگاه های لوازم پزشکی وجود داره که البته من اون رو خیلی توصیه نمیکنم. وقتی این لوله های پلاستیکی رو میخرید معمولا همراه اون یک ماسک تنفس هم به شما میفروشند که البته نیازی به اون نیست. الان بهتون میگم چرا.

جری یک ماسک سادۀ گرد و غبار را بلند می کند و به دوربین نشان می دهد.

همش همینه! این یک ماسک معمولی است که توی کارگاه ها برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و ذرات معلق هوا به داخل دهان و بینی کاربرد داره. داخل این ماسک رو یک لایه رنگ لاک پاشیدم تا حسابی عایق بشه. میتونید از هر مادۀ دیگه ای استفاده کنید تا جلوی ورود هوا رو به داخل ماسک بگیره. بعدا براتون بیشتر توضیح میدم که چرا باید این کار رو کرد. این سر لوله پلاستیکی رو به ماسک متصل کردم تا گاز رو به داخل ماسک وارد کنه. یادتون باشه که بستها رو محکم ببندید تا وسط کار باز نشه. چون وقتی در معرض گاز قرار بگیرید دیگه فعالیت شما متوقف میشه و نمیتونید دوباره بستها رو سفت کنید.  اگه بی احتیاطی بکنید و در خودکشی با منو اکسید کربن موفق نشوید قطعا زنده می مانید. ولی تنفس این گاز باعث بیماریها و معلولیتهای دردناکی میشود که بدتر از آن چیزی خواهد بود که شما به خاطرش قصد خودکشی داشته اید. نمیخوام این فیلم محتوای احساسی یا فلسفی داشته باشه ولی فکر میکنم شما باید فهمیده باشید که استفاده از این سیستم برای من مثل استفاده از کمربند ایمنی است. وقتی شما با ماشین تصادف میکنید مطمئن نیستید که آیا کمربند ایمنی میتونه شما رو نجات بده یا نه. اما با وجود این شک از کمربند ایمنی استفاده میکنید چون به هر حال منطقی به نظر میرسه و استفاده از اون شانس نجات شما رو بالا میبره.  خلاصه میخوام بگم که هیچ تضمینی برای آنچه که من اسمش رو میذارم مرگ نجیب وجود نداره. با این حال میتونید با مراعات احتیاطهای لازم از یک مرگ نانجیب در امان باشید. میدونید عواقب یک مرگ نانجیب چیه؟ اینه که معمولا با این نوع مرگ شما به مشکلات خودتون خاتمه دادید اما مشکلات اطرافیان خودتون رو بیشتر کردید. بنابراین به این قضیه بیشتر فکر کنید.

جری ماسک را روی صورتش می گذارد. ماسک با یک بند کشی که در پشت سرش قرار گرفته به صورتش چسبیده است. از زیر ماسک یک لولۀ پلاستیکی بیرون آمده و از روی چانۀ جری عبور کرده و نهایتا به کپسول گاز متصل شده است.

این ماسک خیلی ساده است و البته توجه به این چیزی که من دارم خیلی هم مهم است. ممکنه حتی لازم باشه که ماسک رو محکمتر کنید یا حتی از چند تا ماسک روی همدیگه استفاده کنید. باید مطمئن بشید که این بند کشی به اندازه کافی محکم است و در همۀ مدت روی سر شما باقی میمونه. گاز منو اکسید کربن در این سطح خیلی سریع عمل میکنه. یعنی بین 5 تا 15 ثانیه هوشیاری خودتون رو از دست میدید. این خیلی مهمه. به همین خاطر من این روش به ظاهر عجیب رو ترجیح دادم. استفاده از کپسول با فشار بالا را ترجیح دادم چون میتونه مقدار زیادی گاز رو بدون رگولاتور تخلیه کنه و خروج گاز از کپسول آنقدر زیاد هست که شما به هیچ عنوان از عوارض جانبی این نوع مرگ رنج نخواهید کشید.
ببینید چقدر ساده است. فقط این رو بذارید رو صورتتون. این خیلی مهم است که بند ماسک محکم باشه. توصیه میکنم که شلنگ پلاستیکی را طوری متصل کنید که در حین کار قطع نشه. چون به احتمال زیاد بعد از تنفس گاز به یک طرف میافتید و ممکنه شلنگ کشیده و قطع بشه. ممکنه فکر کنید که میدونید به کدوم طرف غش میکنید ولی اصلا مطمئن نباشید چون در لحظه غش کردن اصلا کنترلی ندارید. نشستن روی یک صندلی راحتی فکر خوبی است چون در غیر این صورت ممکن است به طرف جلو غش کنید و ماسک از روی صورت شما کنار برود.
حالا ممکنه با خودتون بگید چرا اینقدر دارم به این جزییات میپردازم. علتش اینه که اگه زمین بخورید و پیش از موعد ماسک از روی صورت شما کنار برود، آن وقت وضعیتی پیدا میکنید که به نظرم با آن چیزی که به خاطرش دارید این فیلم رو نگاه میکنید خیلی فرق میکنه. همینطور با آن چیزی که من دارم به خاطرش این فیلم رو میسازم از زمین تا آسمون تفاوت داره. در واقع شما می خواهید که این روش درست از آب در بیاید. اگه دقت نکنید وضعیت ناگواری را به بار می آورید و دیگه این روش نمیتونه مثل یک کمربند ایمنی عمل کنه و دیگه این روش نمیتونه یک رفتار عاقلانه تلقی بشه. بلکه یک اشتباه میتونه عقلانیت این کار رو زیر سوال ببره و شما باید در وهلۀ اول به این نکته توجه داشته باشید. مطمئن بشید که ماسک سر جاش محکم است و مطمئن بشید که شلنگ پلاستیکی در معرض کشیده شدن نیست. همانطور که گفتم بهتره که روی یک صندلی راحتی بشینید و سرتون رو به عقب تکیه بدید، هرچند خودم در حال حاضر این کار رو نکردم. به این ترتیب میتونید آرامش بیشتری داشته باشید و وقتی بیهوش می شوید - که اگه همه چیز رو به راه باشد خیلی زود اتفاق می افتد -  سرتون فقط به سمت عقب سقوط خواهد کرد.
میدونم دارید به من میگید: تو از کجا میدونی که این اتفاق ها خواهد افتاد؟ تو که قبلا این کار رو نکرده بودی!
آره ولی من چیزهای زیادی دربارۀ مسمومیت با منو اکسید کربن خوانده ام. مثلا مطالعات مربوط به OSHA که در طول 23 سال گذشته انجام شده است رو خوندم و نتایج بررسی قربانی های منو اکسید کربن و گزارشهای منتشر شده در این رابطه رو زیر و رو کردم. بالاخره به این نتیجه رسیدم که استفاده از منو اکسید کربن ساده ترین و بی دردترین روش است و از این گذشته بعد از مرگ ظاهر زشت و زننده ای از خودتون درست نمیکنید.

جری هنوز ماسک را روی صورت خود نگاه داشته و دست خود را به سمت شیر گاز که بر روی کپسول قرار دارد می برد.

حالا وقتش است که از این راه حل ساده استفاده کنیم. البته بعد از اینکه احتیاط های لازم رو به کار بستید: یعنی ماسک محکم، عایق بندی خوب، اتصالات خوب و محکم. البته لازم نیست توی محکم کردن اتصالات زیاده روی کنید فقط یادتون باشه که فشار گاز داخل کپسول 2200 است. وقتی همۀ این کارها رو انجام دادید، تنها چیزی که مورد نیاز است – که به نظرم بعضی وقتها چیز مهمی است – نیروی کافی برای باز کردن این شیرفلکه است. منظورم این نیست که این شیرفلکه رو به صورت استعاری باز کنید، منظورم این است که آن قدر زور داشته باشید که شیرفلکه رو واقعا باز کنید.
راستی وقتی کسی مثل من داره فیلمی مثل این میسازه نمیتونه از یک کم فلسفه خودداری کنه. مگه نه؟ به نظرم باید بگم: خیلی زود نرو، خیلی زیاد نمون. چون این سوال که آیا واقعا قدرت باز کردن این شیرفلکه رو داری یا نه، اصلا شوخی نیست.  اگه این واقعیت رو در نظر بگیرید، درک میکنید که دارم راجع به چی حرف میزنم.

جری ماسک را برمی دارد.

حالا میخوام با کسانی صحبت کنم که دوست دارند دربارۀ عواقب و تبعات این روش بدونند. اگه دقیقا توصیه های من رو به کار بسته باشید، این گاز میتونه بین 15 تا 20 ثانیه هوشیاری شما رو کاملا از بین ببره. به نظرم باید برای مدت بیشتری به دریافت گاز ادامه داد. اگه قصد دارید این کار رو به کمک یکی از دوستانتون انجام بدید، بعد از اینکه کار تمام شد دوست شما قطعا شیرفلکه رو خواهد بست. اما اگه قراره خودتان به تنهایی این کار رو انجام بدید، یادتون باشه که پس از مرگ شما دیگه کسی نیست تا جریان گاز رو دوباره قطع کنه. پس در این صورت باید در محل خودکشی یادداشتهای هشدار دهنده قرار بدهید که وجود منو اکسید کربن رو اعلام کنند و همچنین دریچه یا پنجره ای رو برای تهویۀ فضای اتاق باز بذارید. در یادداشت خودتان بنویسید که شما از چه نوع گازی استفاده کرده اید. بنابراین اگر کسی بعدا وارد اتاق شما بشود وجود یادداشتها و وجود تهویه جان او رو نجات میده. این کپسول این قدر گاز داره که بتونه بارها و بارها جانورهایی به اندازۀ من که با اکسیژن تنفس میکنند رو بکشه. پس یادتون باشه که خروج گاز و تراکم آن در فضای اتاق میتونه برای آدمهایی که بعدا جسد شما رو پیدا میکنند خطرناک باشه. پس حتما از باز کردن راه تهویه کوتاهی نکنید. در ضمن میتونید از سنسورهای قطع کنندۀ جریان گاز هم استفاده کنید که بعد از اینکه تراکم گاز در اتاق از حد مجاز تجاوز کنه جریان گاز رو قطع میکنه. اگه این کارها رو نکنید حتی مقدار کمی از منو اکسید کربن در فضای اتاق میتونه به افراد دیگه آسیب برسونه. البته به احتمال زیاد اونها رو نمیکشه بلکه باعث پایین آمدن سطح هوشیاری شده و گاهی مشکلات حادی برای سلولهای مغز ایجاد میکنه.
حالا قبل از اینکه حرفم رو تموم کنم، این آخرین چیزی است که میخوام با شما در میون بذارم. این موضوع خیلی مهم است. نه تنها باید مقدار منو اکسید کربن که به بدن شما میرسد آنقدر زیاد باشد که شما را دچار عواقب بعدی از قبیل آسیبهای مغزی نکند، بلکه باید به فکر سلامت آدمهایی هم باشید که ممکن است سر زده و بی خبر وارد  اتاق شما بشوند. ممکنه یادتان نباشه. شما می خواهید که کارتان فقط به همان نتیجه ای که در ذهنتان هست ختم بشه. در واقع دوست ندارید به آدمهایی صدمه بزنید که هرگز فکرش را هم نمیکردید و همین طور دلتان نمیخواهد که خودتون رو بیمار و زخمی کنید. شما فقط می خواهید بمیرید. همین!
اگه خیلی نگران بستن شیرفلکه گاز بعد از مردن هستید میتونید با 2000 دلار یک سنسور بخرید که تراکم مجاز گاز رو خودش تشخیص میده و گاز رو قطع میکنه. با توجه به ابعاد اتاق قطع جریان گاز ممکنه بعد از 2 ساعت 1 ساعت یا نیم ساعت انجام بشه. بذارید دوباره تذکر بدم که باید حتما از جریان بالای گاز استفاده کنید. تراکم پایین این گاز فقط حالت بیهوشی ایجاد میکنه و بعدا مشکلات جدی برای کسی که در معرض گاز قرار داشته به بار می آورد. این گاز نه مزه داره و نه بو و هموگلوبین خون این گاز رو از اکسیژن بیشتر دوست داره. در واقع پس از مرگ با منواکسید کربن ترکیب و ظاهر جسد از حالت طبیعی خارج نمیشه، بلکه  در چهرۀ جسد رنگ صورتی با نشاطی دیده میشه. تماس طولانی با منواکسید کربن باعث میشه که هموگلوبین مقدار زیادی از این گاز را جذب کنه و رنگی قرمز و درخشان تولید کنه. دیدن این رنگ در چهرۀ کسی که بیهوش است نشان دهندۀ مسمومیت با منواکسید کربن است. خلاصه باید مقدار منواکسید کربن آنقدر زیاد باشه که عبور بی دردسر شما رو از این آستانۀ 45 ثانیه ای تضمین کنه. چنانچه وزش گاز رو روی بینی خودتون احساس میکنید و اگر صدای ورود گاز رو به داخل ماسک میشنوید، میتونید مطمئن باشید که همه چیز رو به راه است. اما در غیر این صورت میزان گاز ورودی کم است و یه جای کار ایراد داره، و تنفس این مقدار گاز فقط میتونه حالت تهوع، استفراغ، تشنج، کما و آسیبهای فیزیولوژیکی ایجاد کنه. کدومشون هدف شما بوده؟ این حالتها فقط شما رو از هدفتون دور میکنند. بالاخره باید بگم که منواکسید کربن، سمی است که طبیعت مهاجمی داره، چون نه چشیده میشه، نه دیده میشه، نه احساس میشه، نه شنیده میشه. آدم فکر میکنه داره همون هوای همیشگی رو تنفس میکنه، و یک دفعه به خواب میره. همون طور که همه به خواب میروند. یک بار دیگه میگم که قبل از باز کردن شیر گاز به فکر آنهایی هم باشید که ممکنه بعدا پا توی اتاق شما بذارند. حتی به فکر حیوانهایی هم باشید که ممکنه بعدا وارد اتاق بشوند. شما اجازه ندارید به آنها آسیب بزنید. حتما از یک مکانیسم درست استفاده کنید تا جلوی تراکم گاز رو در فضای اتاق بگیره. به همین خاطر من فکر میکنم استفاده از این روش تا حدودی پیچیده است. از اینکه این فیلم رو تماشا کردید ممنونم و براتون آرزوی موفقیت میکنم، موفقیت در هر کاری که انجام دادن اون رو ضروری تشخیص می دهید.

جری شیر گاز را باز میکند و همانطور که پیشبینی میکرد با آرامش به خوابی ابدی فرو میرود.

/ 8 نظر / 9 بازدید
*(`'·.¸(`'·.¸* گروه ایرانشناسی*¸.· '´) ¸.·'´)*

گروه ايرانشناسي پرشين بلاگ از وبلاگ نويسان فعال و علاقمند دعوت به همکاري مينمايد. تيم ايران شناسي پرشين بلاگ ازتمام کاربران فارسي زبان دنياي مجازي دعوت به همکاري مينمايد تا اطلاعات مربوط به استانهاي مختلف ايران و شهرهاي دور و نزديک را در اين مجموعه با کمک هم گردآوري کنيم. ما ميتوانيم . . . www.iranset.persianblog.ir

هانیه

من خودم در مورد خودکشی خیلی فکر کرده ام و بهنرین کار اینه که آدم وانمود کنه با مظلومیت و توسط کسی دیگه کشته شده اینجوری وجهه بهتری داره تازه کلی مشهور می شی ممکنه اسمت بیافته سر زبونا البته قبل از اقدام به خودکشی غیرمستقیم رضایتم رو از اهدای عضو اعلام می کنم.

عسل

جالبه واقعا اين کارو کرد؟ يعنی واقعا مرد؟ شجاعتی داشته! نميدونم ... اما مردنه شرافتمندانه بهتر از زندگی در اين دنيای ناتو هست پيش مام با

مهدی بوترابی

اين حرفها چيه؟؟؟؟ بابا نميدونم بخاطر بسپر يه چيزی مثلا پرواز يا پرنده يا هر چيز ديگه. بيا پايين از رو نردبون منتظر يادداشتهای شادی بخشيما

مارال

اين همه نوشتی خسته نشودی بابا باحوصله در کل جالب بود ممنون

مجيد

دوست عزيز سلام خودت هم خوب ميدونی که اين متن رو يه ننه مرده ای به اسم مجيد ترجمه کرده و برای اولين بار تو اين وبلاگ گذاشته: http://ruzehashtom.persianblog.ir ای کاش وقتی از يه وبلاگ نقل قول ميکنی به مرجع مطلب هم اشاره کنی. اين کار ارزش کارت رو نه تنها پايين نمی ياره بلکه نشون ميده که با اصول اخلاقی نويسندگی کاملا آشنا هستی برات آرزوی موفقيت ميکنم. به من هم يه سری بزن. شايد بتونيم دوستای خوبی بشيم.

علی رضا

سلام دوست عزيزم از مطلبتان بسيار لذت بردم ممنونآيا می دانيد استاد فتاح کيست؟و با او چه کردند؟

حامی

سلام دوست عزيزم از مطلبتان بسيار لذت بردم ممنونآيا می دانيد استاد فتاح کيست؟و با او چه کردند؟