آداب ورسوم جستجو درشبکه ( مقالات )

اغلب کسانی که با شبکه اینترنت کار می کنند، زمان زیادی را به جستجوی بر روی شبکه می گذرانند. یافتن یک فرد، یک محصول، یک شرکت وبسیاری موارد دیگر می توانند هدف کاربر از جستجو بر روی شبکه باشند. شما نیز اگر تا به حال به جستجو بر روی اینترنت پرداخته باشید، متوجه شده اید که با توجه به حجم بسیار زیاد اطلاعات موجود بر روی شبکه یافتن اطلاعات مفید و مناسب کار ساده ای نیست. در واقع هرگاه به دنبال اطلاعاتی می گردید با دو سؤال مهم روبه رو هستند:
چگونه جستجو کنیم؟
کجا جستجوکنیم؟
درصورتی که بتوانید به این دو سؤال پاسخ مناسب و روشنی بدهید، به راحتی خواهید توانست اطلاعات مورد نظر خود را بر روی شبکه بیابید.
چگونه جستجو کنیم؟
جستجو کردن نیز مانند هر کار دیگری آداب و رسوم خاص خود را دارد. در واقع اکثر سایتهایی که امکان جستجو را برای شما فراهم می آورند، الگوی یکسان و استانداری را برای دریافت عبارت پرس وجو از شما دارند. شما می توانید با به کار بردن این الگوها و استفاده از نحوه نگارش صحیح عبارات جستجو، اطلاعات صحیح را به دست آورید و اپراتورهای زیر، اپراتورهای استانداردی هستند که در اکثر سایتهایی که امکان جستجو را فراهم آورده اند، قابل استفاده هستند. 
 
AND: هنگامی که شما به دنبال صفحاتی می باشید که حاوی چند کلمه یا عبارت معین باشندازاین اپراتور استفاده می کنید. به طور مثال زمانی که به دنبال اطلاعاتی در مورد ایران وعراق هستند عبارت IRAN AND IRAQ را مورد استفاده قرار می دهید. 
 
OR: زمانی که وجود حداقل یکی از چند کلمه یا عبارات معین درصفحات، مورد نظر شما باشد، اپراتور OR را در بین این کلمات به کار می گیرید. به طور مثال IRAN OR IRAQ . صفحات سایتهایی را در اختیار شما قرار خواهد داد که دارای اطلاعاتی د ر مورد ایران، عراق یا هر دو کشور می باشند.
 +: این اپراتور به عنوان پیشوند قبل از کلمات مورد نظر به کار می رود. در واقع کلماتی که پیش از آنها این اپراتور گذارده شدند، لزوماً در نتایج جستجو وجود خواهند داشت.
<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />IRAQ+IRAN صفحات و سایتهایی را در نتایج حاصله از جستجو بر می گرداند که لزوماً دارای نام عراق هستند، اما نام ایران می تواند در آنها وجود داشته یا نداشته باشد.
 - : این اپراتور که همانند اپراتور قبلی به صورت پیشوند به کار می رود عدم وجود کلمه پسین خود را از سایت جستجوی خواهد. یعنی نتایج حاصل از جستجو لزوما کلمه پس از این اپراتور را نخواهد داشت.
به طور مثال
IRAQ-IRAN صفحاتی را در اختیار شما قرار می دهد که دارای نام ایران باشد، اما نامی از عراق در آن صفحات ذکر نشده باشد.
 " ": هرگاه به دنبال یک عبارت هستید و می خواهید کلمات به همان شکل و ترتیب در درون متن سایتهای نتایج جستجو یافت شوند، از این اپراتور استفاده کنید، به طور مثال زمانی که به دنبال اطلاعاتی در مورد خلیج فارس هستید باید عبارت "
Persian Gulf" را وارد نمایید. در صورتی که به جای این عبارت از +persian+guif استفاده نمایید، اگر درصفحه ای کلمه gulfدر ابتدای آن و Persian در جای دیگری ذکر شده باشد، این صفحه نیز به عنوان نتیجه جستجو در اختیار شما قرار خواهد گرفت در حالی که حاوی اطلاعات مورد نظر شما نمی باشد. 
 *: این اپراتور به عنوان پسوندی به معنای هر حرف یا مجموعه از حروف به کار می رود به طور مثال درصورتی که به دنبال
Iran* بگردید، تمام صفحاتی که شامل کلمه های Iraninan.Iran و هر کلمه دیگری که با Iran شروع می شود و دارای پسوندی درادامه می باشد، به عنوان نتيجه به شما برگردانده خواهد شد.
 (): در صورتی که بخواهید عبارات جستجوی پیچیده تری را ایجاد نمایید، می توانید از پرانتز استفاده کنید. به طور مثال اگر به دنبال شعرای فارسی یا ایرانی هستید، می توانید عبارت (
Persian or Iranian) استفاده نمایید.
 کجا جستجو کنیم؟
حال که توانستیم عبارت مناسب برای جستجو را بسازیم، باید این عبارت را در یک سایت جستجو نماییم تا به نتایج مورد نظر دست یابیم. یکی از سایتهای بسیار متداول برای جستجو
yahoo است. اما در بسیاری موارد ممکن است شما با جستجو دراین سایت جواب مورد نظر خود را نیابید و یا مجموعه ای از سایتهای نه چندان مرتبط را به عنوان حاصل جستجو دریافت نمایید اگر با چنین مشکلی رو به رو شدید، استفاده از سایتهایی مانند google و altavista توصیه می شود.
درصورتی که به دنبال موضوعی کمیاب هستید و با استفاده از دو مجموعه فوق نتوانستید به جواب مناسب دست یابید، از سایتهایی مانند
Mamma وMeta Crawler استفاده نمایید. این دو سایت از مجموعه ای هستند که اصطلاحا به آنها موتور فرا جستجو Meta Search Engine گفته می شود و زمانی که شما بر روی یکی از اعضای این گروه سایتها جستجو می کنید، پرس و جو به سایتهای جستجوی دیگر فرستاده می شود و پاسخهای گرفته شده از مجموعه لیستها به صورت یک لیست در اختیار شما قرار می گیرد.
در صورتی که املای صحیح کلمه مورد نظر خود را نمی دانید، سایت
google با ارائه کلمات پیشنهادی می تواند شما را در انتخاب صحیح یاری دهد. همچنین در صورتی که در جستجوی تصویر هستید، این سایت امکانات مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد در قسمت جستجوی پیشرفته این سایت برای تصاویر، شما می توانید تصاویر مورد نظر خود را با تعیین اندازه، نوع و یا کیفیت رنگ، آنها محدود نمایید. سایتهای دیگری نیز وجود دارند که امکان جستجوی یک موضوع خاص را برای شما فراهم می کنند. در صورتی که شما همیشه به دنبال مطالبی با یک موضوع خاص هستید، بد نیست اگر بتوانید یک سایت جستجوی مرتبط با این موضوع را بیابید و درآنجا به دنبال مطلب مورد نظر خود بگردید.
برای مثال می توان به سایت
http://www.seekbook.com/ برای جستجوی کتابها، http://www.hotjobs.com/برای جستجوی مشاغل و http://www.rxlist.com/ برای جستجوی داروها اشاره کرد. از دیگر روشهای جستجو می توان به بعضی ابزارهای جستجو مانند copernic اشاره نمود. این ابزارها که بعضی به صورت جهانی بر روی شبکه موجود و قابل دریافت هستند با ارسال عبارت جستجو به سایتهای جستجوی مختلف جمع آوری نتایج، حذف موارد تکراری و ارائه یک لیست، شما را در رسیدن به هدفتان یاری می کنند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 8 نظر / 15 بازدید
عسل

سلام دوباره وبلاگت زيباست و خواندني متاسفانه فرصت نداشتم همه مطالبت رو بخونم ولي باز بر مي گردم. خوشحال مي شم لينكت رو در وبلاگم داشته باشم و بيشتر وقتي خوشحال مي شم كه شما هم لينك منو اضافه كنيد.موفق باشي

همکار

سلام وبلاگ خوبي داري مفيد هست اگر وقتشو داري به سايت ما هم سري بزن خالي از لطف نيست مفيد هست فوايد 1 ميتوني وبلاگ خودتو اونجا ثبت كني تا بازديد كننده بيشتري داشته باشي 2 - اكثر سايت هاي ايراني اونجا هست به دردت ميخوره 3 اگر اهل مسابقه هستي ميتوني هرشب تو مسابقه شركت كني 4 اگر دوست داشته باشي ميتوني با وبلاگت خرجي خودت رو در بياري و..... بهتره كه يك سري بزني فقط يك شماره حساب ميخواد وقت هم زياد نميخواد پس اولين كاري كه ميكني ثبت نام كن مطمئن باش ضرر نميكني پس بدون ثبت نام از سايت خارج نشو مرسي

علي ساكت

مي خواهم شما را از يك نگراني بزرگ در آورم. پس از چهار سال كار مداوم در زمينه پيش بيني زمين لرزه اينك مي توانیم اعلام كنیم ايران به عنوان اولين كشور در زمينه پيش بيني زمين لرزه معرفي خواهد شد. خبر خوش اينكه در شش ماهه اخير توسط روشي جديد در پيش بيني زمين لرزه توانسته ایم بيش از ۹۰ درصد از زمين لرزه هاي بزرگتر از ۴ در ايران را پيش بيني كنیم و در وبلاگ: http://geohazard.persianblog.ir شما مي توانيد در اين زمينه اطلاعات بيشتري بدست آورديد. ايران و ايراني هميشه اول است همانطور كه آرزوي كورش بزرگ بود.

ممنون

شايان

سلام اگر ميخواهيد خوشبخت شوی و به آرزوهات برسی يه سری اينجا بزن.

راشين

به من يه سری بزن ضرر نمی کنی

mahya

http://www.mahya20032001.persianblog.ir

mahya

http://www.mahya20032001.persianblog.ir