3524spx.jpg

شال کلاه و جبه

لباس رسمی ، معمول و متداول در عصر قاجارها برای تمام طبقات شال کلاه و جبه بود . شال کلاه نوعی عماْمه بود که ریشه قدیمی دارد . بعد از اشغال  ایران به وسیله اعراب ، کلاه باستانی آنان مبدل به عمامه شد . سلاطین زمان صفویه که تا حدی خود را روحانی مذهبی جلوه می دادند عمامه سبز را نشانه سیادت آنها بود به عنوان کلاه یا سرپوش انتخاب نموده و برای اینکه امتیاز بر سایرین داشته باشد تاج یا جقه جواهر بر روی آن نصب می کردند . اهل علم و رجال ، عمامه عادی سبز می گذاشتند و دیگر شاهان مثل نادرشاه ، کریم خان ، ناصرالدین شاه و فتحلیشاه که جنبه روحانی نداشتند شال ترمه دوزی حاشیه داری به کلاه عادی پیچیده به سر می گذاشتند . جبه هم ریشه عربی و ترکمنی دارد . زیرا لباس بلند و گشاد در پیش اعراب و ترکمنان مرسوم بود و آنها از قدیم لباس بلند می پوشیده اند . از زمان آقا محمدخان به بعد شال کلاه و جبه و ترمه چاقچوری از ماهوت گلی و کفش ساقری لباس رسمی به حساب می آمد و رنگ شال و جبه اختیاری بوده است . در عهد ناصری چاقچوری به جوراب ماهوت گلی و کفش ساقری ، لباس رسمی به حساب می آمد و رنگ شال و جبه اختیاری بوده است . در عهد ناصری چاقچوری به جوراب ماهت گلی و کفش ساقری به کفش دستک دار تبدیل شد ولی شاه کلاه و جبه تغییر نکرد .

کوتاه شدن کلاه

از زمان آقامحمدخان تا سالیان دراز طبق عادات و رسوم کلاه های بسیار بلندی از پوست های بخارا و سمرقند که به بهای گزاف تهیه می شد مد روز بود ولی از زمان محمد شاه به منظور جلوگیری از اسراف و نیز به دلیل اینکه چنین کلاه هایی از تناسب خارج بود به حکم شاه قاجار طول کلاه ها کوتاه تر گردید .

کلاه نمدی

در آن زمان ها ، کلاه برای مرد همانند چادر برای زن بود . هیچ کس بدون کلاه در انظار ظاهر نمی گردید و اگر کسی استطاعت خریدن کلاه نداشت . سر خود را با دستمال و شال و مانند آنها می پوشانید لزوم کلاه بر سر داشتن به حدی بود که شب ها مردها عرق چین به سر می گذاشتند و می خوابیدند و روزها در داخل کلاه عرق چینی داشتند .
چون اکثر کلاه ها قبل از مد شدن کلاه مقوایی ، از نمد ساخته می شدند لذا نمد مالی یکی از پیشینه های مهم بود . برای ساخت و مالیدن نمد در مغازه های مربوط به این کار در وسط مغازه ها محل بر آمده ای بود که سینی بزرگ توگردی روی اجاق جاسازی شده بود که همواره مقداری آب صابون از وسط آن بخار می کرد و کارگران در حال نشسته در دو طرف نمدها را می مالیدند و تبدیل به کلاه می کردند .

لباس زنان

لباس زنان تهران قدیم عبارت بود از پیراهن کوتاه و ارخالقی از آن کوتاهتر برای پوشاندن بالاتنه به کار می رفت و نیز زیر جامه ای که تا پشت قدم ها را می پوشانید .
در زمستان گنجه ای هم برای حفظ از سرما بر آن اضافه می شد . سرپوش زن ها چادرقدی بود که سر و موی یافته بلند آنها را از نظر می پوشاند . آنها وقتی می خواستند از خانه بیرون بروند . چاقچوری که زیر جامه در آن بگنجد به پا و چادر سیاهی بر سر و روبنده ای از پارچه سفید با قلابه جواهر که از پست سر آنها می درخشید ، به صورت می زدند .

چادرچاقچور

جنس چادر خانم ها از دیبا و پارچه پشمی بود . زن های فقیر پارچه دیبا و خانم های اشراف پارچه پشمی  به کار می بردند . پیرزن ها دور کمر چادر را نوار می گذاشتند و این نوار را به گردن خود می انداختند و زنهای جوان برای آن کمر می دوختند .
چاقچور شلوار بلندی بود که ایفه داشت و در قسمت مچ پاچین داشت.

/ 15 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

سلام عزیز تبادل لینک میکنی ؟؟؟؟ اگه موافق بودی لینک وب منو بزار : بزرگترین مرکز سرگرمی و خنده و خبرم کن تا شما رو لینک کنم شاد و موفق باشی یا حق

ديجی جوک

سلام. مجبور شدم بلاگمو عوض کنم. حالا تو >>> آلبالو <<< مینویسم. قدمت واسه صرف جوک ترش و شیرین بروی چشم. دیجی جوک. راستی اگه لینکمو قبلا تو بلاگت گذاشتی بی زحمت آدرسشو اصلاح کن.

حسينی

حاضر به تبادل لينک هستيم

حسينی

حاضر به تبادل لينک هستيم

رضا

سلام وبلاگت خيلی باحاله اگه دوست داشتی به ماهم سر بزن اگرم با تبادل لينک موافقی خبرم کن

پروين

سلام رفیق راستش من تازه وبلاگمو ساختم و کار و کاسبی کساده اگه موافق تبادل لینک هستید منو با نام ( پروین ) لینک کنید و بهم بگید که با چه نامی لینکتون کنم

پروين

اگه نمی تونید وبلاگ رو ببینید مسیر کارهای پایین رو بکنید Unicode(UTF-8)/Encoding/کلیک سمت راست

حمید

سلام دوست عزیز خوبین؟ مطلبتون خیلی جالب بود خوشحال میشم به کلبه محقر منم سر بزنی. از توجه شما ممنون و سپاسگزارم شاد و تندرست باشی دوست عزیز

اميد

سلام دوست عزيز وبلاگ خوب و پر محتوايي داري . چون از وبلاگت خوشم اومد اين سايت رو بهت پيشنهاد مي کنم حتما يک سر بزن پشيمون نميشي مطمئنم چون من خودم پشيمون نشدم . آمار بازديدکنندگان وبلاگت رو خيلي باورنکردني افزايش ميده چون لينک باکس جديد با سه نوع لينک مختلف هست . http://ojen.50g.com